1ο Βραβείο Ζωγραφικής στα Γυμνάσια και 2ο Βραβείο Ζωγραφικής στα Λύκεια στους Πανελλήνιους Αγώνες Τέχνης 2017

Το 1ο Βραβείο Ζωγραφικής στα Γυμνάσια και το 2ο Βραβείο Ζωγραφικής στα Λύκεια κατέκτησε η Εκπαιδευτική Αναγέννηση στους Πανελλήνιους Αγώνες Τέχνης 2017, που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, στη Θεσσαλονίκη, από τις 2 έως τις 4 Μαρτίου 2017.

Θεματικό πεδίο στη ζωγραφική ήταν το απόσπασμα «Αλλά η γλώσσα του σύμπαντος έχει μία μόνο λέξη. Όλα λένε: αγάπη» (Νικηφόρος Βρεττάκος «Ο Χορός του Κορυδαλλού», 1957).

Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν 3 εξαιρετικά έργα από το Γυμνάσιο (Δανάη Μπαμπαλή, Μαρία Πάτση, Σοφία Πετρογιάννη) και 3 έργα από το Λύκειο (Μαρία Γκαϊφύλλια, Ευφραιμία Παπαδούδη, Αύρα Χειμωνιάδου), τα οποία προέκυψαν από εσωτερικό διαγωνισμό που οργανώθηκε στο εργαστήριο Εικαστικών, με διδασκαλία του Καθηγητή Εικαστικών κύριου Ισαάκ Μαυρίδη.

Η κριτική επιτροπή των Αγώνων Τέχνης που αποτελούνταν από την κυρία Ελένη Κάρτσακα, καθηγήτρια Εικαστικών και Σχολική Σύμβουλο, την κυρία Δωροθέα Κοντελετζίδου, ιστορικό-θεωρητικό τέχνης και τον κύριο Στέλιο Ντεξή, Επίκουρο Καθηγητή της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, απένειμε το 1ο Πανελλήνιο Βραβείο στη βαθμίδα Γυμνασίου στη μαθήτριά μας Σοφία Πετρογιάννη και το 2ο Πανελλήνιο Βραβείο στη βαθμίδα Λυκείου στη μαθήτριά μας Αύρα Χειμωνιάδη.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στο Διαγωνισμό και βέβαια στις μαθήτριες που διακρίθηκαν με τόσο σημαντικά βραβεία, αποδεικνύοντας τη δημιουργικότητα και την ευαισθησία που καλλιεργείται μέσω της τέχνης και αποτελεί διαχρονική αξία για την παιδεία και την εκπαίδευση.