1η θέση στους Τελικούς Oratory του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Forensics

Την 1η Θέση στους τελικούς Oratory του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Forensics (Panhellenic Forensics Association Tournament) καθώς και πρόκριση στους τελικούς του Impromptu κατέκτησε η μαθήτρια της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Αριάδνη – Μαρία Κουβάτσου (Β΄ Λυκείου- GCE).

Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά που το Σχολείο μας επιτυγχάνει μια τόσο υψηλή κατάταξη και νίκη στο συγκεκριμένο διαγωνισμό.

Στο debate, η ομάδα των μαθητών μας Δανάης Δουρίδα (Β΄ Λυκείου- GCE) Αριάδνης – Μαρίας Κουβάτσου (Β΄ Λυκείου- GCE), Χαριτίνης Ντίνη (Γ΄ Λυκείου – GCE), και Κωνσταντίνου Τσαγκάρη (Β΄ Λυκείου- GCE) κατέκτησε την 10η θέση (για δύο μόλις θέσεις δεν προκρίθηκαν στην τελική οκτάδα – quarter finals). Αντίστοιχα στην λίστα των καλύτερων speakers η Αριάδνη – Μαρία Κουβάτσου κατετάγη 15η, η Χαριτίνη Ντίνη 20η, ο Κωνσταντίνος Τσαγκάρης 25ος και η Δανάη Δουρίδα 32η.

Υψηλή βαθμολογία και κατάταξη στην 9η θέση (χάνοντας για ελάχιστους βαθμούς την πρόκριση) κατέκτησε η Νεφέλη Παπασταθοπούλου (Α’ Λυκείου) στο oral interpretation comic. Επίσης υψηλή κατάταξη (στην 15η θέση) πέτυχαν οι Νεφέλη Παπασταθοπούλου (Α’ Λυκείου) και Κωστής Σπυρίδωνος (Γ Γυμνασίου) στο duet acting dramatic.

Το Πρωτάθλημα, στο οποίο οι συμμετοχές ήταν περισσότερες από κάθε άλλη χρονιά, φτάνοντας τους 420 συμμετέχοντες από 22 συνολικά σχολεία, πραγματοποιήθηκε από τις 16 έως τις 19 Μαρτίου 2017, στις εγκαταστάσεις του Κολεγίου Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη.

Εξαιρετική, επίσης, ήταν η εμφάνιση στο debate της ομάδας των Δέσποινας Ζαχαροπούλου (Α’ Λυκείου), Ευπραξίας (Φαίης) Αναγνωστοπούλου (Γ’ Γυμνασίου) και Χρήστου Αντωνόπουλου (Β’ Γυμνασίου), στο oratory των μαθητών μας Δέσποινας Ζαχαροπούλου (Α’ Λυκείου) και Χρήστου Αντωνόπουλου (Β’ Γυμνασίου) καθώς και του Κωνσταντίνου Τσαγκάρη (Β΄ Λυκείου- GCE) στο impromptu.

Αλλά και στο duet acting, εντυπωσιακές ήταν οι ερμηνείες των Χρύσας Χατζηράπτη (Α’ Λυκείου) και Ηρούς Σπυρίδωνος (Β’ Λυκείου), Δημήτρη Χάνδρου και Θανάση Παπαδόπουλου (Γ’ Γυμνασίου), Χαριτίνης Ντίνη (Γ΄ Λυκείου – GCE) και Κωνσταντίνου Τσαγκάρη (Β΄ Λυκείου- GCE).

Επίσης αξιόλογη η συμμετοχή των μαθητών μας Ελεάννας Γώγου (Β’ Γυμνασίου), Στέλλας Εξαρχέα (Β Γυμνασίου), Αργυρώς Κυπαρίσση (Β’ Γυμνασίου) και Γεώργιου Ευσταθόπουλου (Β΄ Γυμνασίου) στο group discussion, για πρώτη χρονιά εκπροσωπώντας το σχολείο μας.

Τέλος, η Ανθή Κασσαβέτη (Γ΄ Γυμνασίου) στο oral interpretation dramatic και οι Νικόλαος Χάνδρος (Α΄ γυμνασίου), και Φαίη Αναγνωστοπούλου (Γ’ γυμνασίου) στο oral interpretation comic έδωσαν πραγματικά «εμπνευσμένες» ερμηνείες.

Συγχαίρουμε όλους τους συμμετέχοντες και τους προπονητές τους, κυρία Χριστίνα Καραβά (debate, oratory, impromptu), κυρία Ελένη Κυριακοπούλου (oral interpretation, duet acting) και κ. Μανώλη Πολυχρονίδη (group discussion), καθώς και τους κριτές κ. Κουβάτσο, κυρία Καραμπέτσου και κυρία Φουντουκά που συνόδευσαν τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.