Όταν η Ιστορία συναντά τη Χημεία

Όταν η Ιστορία συναντά τη Λογοτεχνία και κυρίως τη Χημεία, η ένωση που προκύπτει είναι άπειρα ισχυρή. Μια τέτοια ένωση επιστημονικής γνώσης επιχειρήθηκε στο πλαίσιο της παρουσίασης στους μαθητές της γ΄ Γυμνασίου του θέματος του Α΄ Παγκόσμιου Πολέμου, από του καθηγητές κύριο Βασίλειο Λυμπερόπουλο, Ιστορικό – Φιλόλογο και κύριο Αχιλλέα Μπουριάζο, Χημικό.

Οι μαθητές γνώρισαν το σημαντικό ιστορικό γεγονός μέσα από το πρίσμα της Λογοτεχνίας με τη βοήθεια της ποίησης και της πεζογραφίας που αποτύπωσε τον ψυχικό πόνο των χαρακωμάτων και της Χημείας  που αποτύπωσε τον σημαντικό πόνο που προκάλεσαν τα χημικά αέρια, τα οποία χρησιμοποιήθηκαν τότε συστηματικά.

Η διαθεματική προσέγγιση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία κερδίζοντας τα θετικά σχόλια των μαθητών.