Όλοι οι δρόμοι οδηγούν… στη Ρώμη!

Η γνώση του παρελθόντος είναι βασική προϋπόθεση για την κατάκτηση του μέλλοντος. Εμείς στην «Εκπαιδευτική Αναγέννηση» έχουμε αντιληφθεί εξαρχής την σπουδαιότητα αυτής της διαπίστωσης.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να διευρύνουν τους γνωστικούς και ιστορικούς τους ορίζοντες.

Η παρουσίαση της ιστορίας του ρωμαϊκού κόσμου στους μαθητές της Α’ Γυμνασίου  από τον ιστορικό – φιλόλογο του σχολείου μας κ. Β. Λυμπερόπουλο έδωσε αφορμή στους νεαρούς μαθητές να προβληματιστούν πάνω στη διαμόρφωση της σύγχρονης εθνικής μας ταυτότητας και να διαπιστώσουν πόσο το ρωμαϊκό παρελθόν, αν και μοιάζει τόσο μακρινό, είναι τελικά τόσο κοντινό σε νοοτροπίες, σκέψεις, ήθη και πολιτισμό.

Το σημαντικότερο όμως μάθημα που μέχρι σήμερα μας διδάσκουν οι Ρωμαίοι είναι ότι η προσήλωση στους στόχους είναι βασική προϋπόθεση επιτυχίας στη ζωή.