«Ψηφιακές Δεξιότητες και Μετά-COVID Σχολική Εκπαίδευση»

Με επιτυχία παρακολούθησε η Φιλόλογος του Σχολείου μας κυρία Σοφία Γατοπούλου τη Διαδικτυακή Επιμορφωτική Εκδήλωση «Ψηφιακές Δεξιότητες και Μετά-COVID Σχολική Εκπαίδευση που διοργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής στις 29 Σεπτεμβρίου 2021.

Η κύρια θεματική της διαδικτυακής επιμορφωτικής εκδήλωσης αφορούσε τη χρήση και αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων στη σύγχρονη εκπαιδευτική διαδικασία. Πραγματοποιήθηκαν εκτενείς αναφορές στην τηλεκπαίδευση και την αναγκαιότητα της αξιοποίησης των Νέων Τεχνολογιών – τόσο στο εξ αποστάσεως όσο και στο δια ζώσης μάθημα – και συζητήθηκε διεξοδικά ο τρόπος με τον οποίο τα διαθέσιμα ψηφιακά εργαλεία μπορούν να χρησιμοποιηθούν βοηθητικά στην τάξη.

Οι συμμετέχοντες στο σύνολό τους αντάλλαξαν απόψεις για λογισμικά προγράμματα και εκπαιδευτικές πλατφόρμες που βοήθησαν ιδιαίτερα σε επιμέρους μαθήματα και μπορούν να φανούν χρήσιμα μελλοντικά.

Συγχαρητήρια στην κα Σ. Γατοπούλου για τη συμμετοχή της.