Χρήση των Νέων Τεχνολογιών στην καθημερινή διδακτική πράξη

Στο πλαίσιο της διαθεματικότητας και της χρήσης των Νέων Τεχνολογιών στην καθημερινή εκπαιδευτική διαδικασία, οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης αξιοποίησαν την Πληροφορική, για να «ταξιδέψουν» στην Πελοπόννησο και τη Στερεά Ελλάδα στο μάθημα της Γεωγραφίας.

Συγκεκριμένα, μετέβησαν στο σύγχρονο Εργαστήριο Πληροφορικής του Σχολείου μας και, χωρισμένοι σε ομάδες, δημιούργησαν τη δική τους παρουσίαση Power Point, με θέματα σχετικά με τα γεωγραφικά διαμερίσματα της Πελοποννήσου και της Στερεάς Ελλάδας. Κατ’ αυτόν τον τρόπο, όχι μόνο διεύρυναν τις γνώσεις τους πάνω σε ενδιαφέρουσες θεματικές, όπως η διώρυγα της Κορίνθου,  αλλά και εξασκήθηκαν στις Νέες Τεχνολογίες, αναπτύσσοντας, παράλληλα, τεχνικές ασφαλούς έρευνας στις μηχανές αναζήτησης του διαδικτύου. Τέλος, παρουσίασαν τις εργασίες τους στους συμμαθητές τους στην τάξη.