Το μήνυμα της ειρήνης από τους μαθητές της Ε΄ Δημοτικού

Μελετώντας στο μάθημα της Γλώσσας το κείμενο «Πνευματικά παιχνίδια», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ Δημοτικού ανακάλυψαν με τη βοήθεια και την καθοδήγηση των δασκάλων τους το βαθύτερο νόημα της ιστορίας, δηλαδή τα παράλογα αίτια του πολέμου και την αξία της ειρήνης.

Συνεχίζοντας τον στοχασμό τους πάνω σ’ αυτό το ζήτημα διάβασαν το ποίημα του Γιάννη Ρίτσου «Ειρήνη» από το Ανθολόγιό τους, όπου βρήκαν μέσα από τις εικόνες που δημιουργεί ο ποιητής την έμπνευση να μιλήσουν οι ίδιοι για την ειρήνη:

• εξέφρασαν με λόγια τι είναι για τους ίδιους η ειρήνη
  • αποτύπωσαν σε ζωγραφιές τι χρώματα και τι σχήματα θα μπορούσε να έχει η ειρήνη
  • έπαιξαν με τις λέξεις και συνέχισαν με δικούς τους στίχους του ποίημα του Γ. Ρίτσου δημιουργώντας τις δικές τους εικόνες της ειρήνης.