Το ανάγλυφο της Γης … στα χέρια των μαθητών της ΣΤ’ Δημοτικού

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γεωγραφίας, προκειμένου οι μαθητές να κατανοήσουν την τεράστια ποικιλομορφία που παρουσιάζει το ανάγλυφο της Γης και να συνειδητοποιήσουν τη διαφορά του κατακόρυφου με τον οριζόντιο διαμελισμό, χωρίστηκαν σε δυο ομάδες και καθεμιά ανέλαβε να αναπαραστήσει με πλαστελίνη τα στοιχεία που περιλαμβάνει ο κάθε διαμελισμός.

Οδηγός τους στην αναπαράσταση αυτή ήταν ένα φυλλάδιο που μοιράστηκε σε όλους, με το αντίστοιχο λεξιλόγιο και τον ορισμό για καθένα από τα γεωμορφολογικά στοιχεία.

Στο τέλος, η κάθε ομάδα έπρεπε να δείξει και να εξηγήσει τι ακριβώς είχε αναπαραστήσει στη μακέτα της, δίνοντας τους αντίστοιχους ορισμούς. Μέσα απ’ αυτήν τη διαδικασία, οι μαθητές ανέπτυξαν τη δημιουργικότητά τους και εξοικειώθηκαν βιωματικά με την ειδική ορολογία του μαθήματος.