Τα παλιά επαγγέλματα με τη ματιά της Δ’ τάξης!!!

Με αφορμή την ενότητα «Ο Νερουλάς» στο μάθημα της Γλώσσας οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία, να αναβιώσουν παλιά επαγγέλματα της δεκαετίας του 1920 στην «παλιά» Αθήνα και να ενημερωθούν για τις ιδιαιτερότητές τους.

Οι μαθητές μέσω των εργασιών που ανέλαβαν, γνώρισαν τις δυσκολίες εκείνης της περιόδου που αντιμετώπιζαν τα ελληνικά νοικοκυριά, για τα παλιά επαγγέλματα  που έχουν εκλείψει αλλά και για τον τρόπο που οι επαγγελματίες προωθούσαν και πωλούσαν τα προϊόντα τους.

Η ομαδική αλλά και η ατομική προσέγγιση των εργασιών για το κάθε επάγγελμα πραγματοποιήθηκε με ποικίλα εργαλεία όπως με μικρά θεατρικά, παντομίμα, τραγούδια και ποιήματα, αφίσες και παρουσιάσεις power point.

Οι μαθητές στο σύνολό τους ευχαριστήθηκαν τη βιωματική δράση με την οποία ασχολήθηκαν μέσω της οποίας αναζήτησαν πληροφορίες και ανέπτυξαν τη δημιουργικότητά τους και την ευρηματικότητά τους.