Ταξίδι στη Χώρα των Ουσιαστικών

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Δημοτικού πήγαν εκδρομή νοερά σε μια χώρα που, αν και αρχικά δε γνώριζαν ούτε το όνομά της, ήταν σίγουρο ότι θα περνούσαν υπέροχα!

Μέσα από το θεατρικό παιχνίδι όλα μπορούν να γίνουν εφικτά!

Οι δασκάλες της Α΄ Δημοτικού σχεδίασαν μια βιωματική δράση με ψυχοσυναισθηματικό και διδακτικό προσανατολισμό. Οι μαθητές και οι μαθήτριες αφέθηκαν στη χαρά του θεατρικού παιχνιδιού, επικοινώνησαν ομαδοσυνεργατικά και προσέγγισαν την έννοια των ουσιαστικών μέσα από τη δραματοποίηση και την εναλλαγή ρόλων, από τους οποίους δεν εξαιρέθηκαν ούτε οι δασκάλες τους. Άλλοτε ως ξεναγός, άλλοτε ως οδηγός και άλλοτε ως δήμαρχος…καθοδηγούσαν σε κάθε βήμα τους μαθητές τους στο ταξίδι της ανακάλυψης της έννοιας των ουσιαστικών!

Είναι σίγουρο ότι τα παιδιά πέρασαν όμορφα, γιατί το είπαν τα ίδια. Εάν έμαθαν, αυτό αποδεικνύεται από τα «διαβατήριά τους», που δεν είναι τίποτε άλλο από τα ατομικά φύλλα αξιολόγησης!