«Ταξίδι στη Μεσόγειο…» από τους μαθητές της Ε’ Δημοτικού

Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού ξεκίνησαν τη χρονιά τους γνωρίζοντας τη θάλασσα της Μεσογείου, μέσα από το μάθημα της Ιστορίας, ως τη θάλασσα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας: «MARE NOSTRUM» . Προσπαθώντας να αντιληφθούν το μέγεθος της συγκεκριμένης αυτοκρατορίας αλλά και τη μεγάλη επιρροή των Ρωμαίων στα εδάφη αυτά, παρακολουθήσαμε στο πλαίσιο της ώρας του NG μια παρουσίαση με τα σημερινά μεσογειακά κράτη , καθώς και τα ρωμαϊκά μνημεία που μαρτυρούν το ρωμαϊκό αποτύπωμα ως τις μέρες μας σε αυτά. Στη συνέχεια, τα παιδιά σχεδίασαν με τη βοήθεια του Άτλαντά τους έναν ομαδικό χάρτη της Μεσογείου, τον οποίο χρωμάτισαν και πλαστικοποίησαν δημιουργώντας ένα παζλ!

Τέλος, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής, ετοίμασαν ατομικά τον δικό τους χάρτη της Μεσογείου , στον οποίο κατέγραψαν για κάθε χώρα το εθνικό της φαγητό και έπειτα παρουσίασαν ατομικές εργασίες για τα εθνικά πιάτα. Ως καταληκτική φάση της δράσης, έπαιξαν με το παζλ και τοποθέτησαν στο κατάλληλο σημείο του τα «πιάτα» που ετοίμασαν!

Με όλα αυτά πήραμε μια «γεύση» από τη Μεσόγειο και ετοιμαζόμαστε να συνεχίσουμε το ταξίδι μας!