Τήξη και πήξη | Ένα … γλυκό μάθημα φυσικής!

Στην ενότητα της θερμότητας στη Φυσική ζητήθηκε από τις μαθήτριες και τους μαθητές της Ε’ Δημοτικού να φέρουν σοκολάτες! Την αρχική τους απορία διαδέχτηκε το ενδιαφέρον και η ανυπομονησία για το τι πείραμα θα πραγματοποιούσαμε!

Αφού συζήτησαν για τις τρεις φυσικές καταστάσεις της ύλης, επικεντρώθηκαν στα φαινόμενα μετατροπής από τη μια κατάσταση στην άλλη. Στη συνέχεια με απλά υλικά στο Εργαστήριο του Σχολείου μας μελέτησαν την τήξη και την πήξη λιώνοντας αρχικά σοκολάτα και μετέπειτα απολαμβάνοντας τα δικά μας σοκολατάκια πανέτοιμα από το ψυγείο του Κυλικείου μας!

Οι μαθητές συνειδητοποίησαν πόσο άρρηκτα συνδεδεμένη είναι η φυσική με την καθημερινή μας ζωή!

Η δράση πλαισιώθηκε με αφίσες που ετοίμασαν τα παιδιά οπτικοποιώντας είτε τους ορισμούς των φαινομένων είτε τα βήματα του πειράματος. Αξίζει να αναφέρουμε ότι τα παιδιά μας εργάστηκαν με μεράκι, συνεργασία μεθοδικότητα και δημιουργικότητα!