Συνδιδασκαλία μαθητών της Α΄ Λυκείου για το Νευρικό Σύστημα

Οι καθηγητές Βιολογίας κα Βαλεντίνα Κουμπενά και κος Αντώνιος Κριμιτζάς, η καθηγήτρια Χημείας κα Λεωνή Παναγιωτοπούλου και ο καθηγητής Θεολογίας κο Δημήτριος Παπαδόπουλος παρουσίασαν στους μαθητές της Α’ Λυκείου μια ιδιαίτερη συνδιδασκαλία. Στο πλαίσιο της διδασκαλίας του Νευρικού Συστήματος ο κος Παπαδόπουλος παρουσίασε, με αφορμή ένα προσωπικό βίωμα, μια οπτική του εγκεφάλου διαφορετική από τη συνηθισμένη διδακτική πρακτική. Ένας σοβαρός τραυματισμός στο κεφάλι, οι διαδικασίες πρωτογενούς παροχής βοήθειας, η αεροδιακομιδή σε κεντρικό Νοσοκομείο, η επέμβαση στον εγκέφαλο, οι σκέψεις και η αγωνία της αναμονής, η αργή αποκατάσταση και το αίσιο τέλος περιεγράφηκαν με συγκίνηση και άριστη επιστημονική ορολογία από τον κο Παπαδόπουλο σε μια αφηγηματική ροή που καθήλωσε τους μαθητές.