Συμμετοχή του Σχολείου μας στον Διαγωνισμό Bravo Schools 2023 με το Πρόγραμμα LIFEFORCE

Το Σχολείο μας συμμετέχει και τη φετινή χρονιά στον 6ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Bravo Schools 2023, για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους, στον οποίο καταγράφονται οι προτάσεις των μαθητών και των μαθητριών για τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου!

Η Εκπαιδευτική Αναγέννηση συμμετέχει με το Πρόγραμμα LIFEFORCE που εφαρμόστηκε για πρώτη φορά την τρέχουσα σχολική χρονιά στη βαθμίδα του Δημοτικού. Κατά τη διάρκεια του Προγράμματος προ-εκπαιδεύτηκαν μαθητές και μαθήτριες από την Α΄, τη Β΄, τη, Γ΄ και τη Δ΄ Δημοτικού στις δεξιότητες Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης – ΚΑΡΠΑ και στις Πρώτες Βοήθειες.

Το Σχολείο μας αποτελεί 1 από τα 9 σχολεία στην Ευρώπη και 1 από τα 3 σχολεία στην Ελλάδα που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα.

Μπορείτε να ενημερωθείτε και να αναδείξετε τις καλύτερες πρακτικές ώστε να ενταχθεί το Σχολείο μας στο Δίκτυο Πρεσβευτών των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης, ως κέντρο ενημέρωσης και αφύπνισης της τοπικής κοινωνίας.

Για να πετύχουμε τον στόχο αυτό, είναι σημαντική η ανάδειξη και η στήριξη των δράσεων απ’ όλους!

Μπορείτε να αναδείξετε την πρότασή του Σχολείου μας ψηφίζοντας στον παρακάτω ηλεκτρονικό σύνδεσμο:

Η ψηφοφορία διαρκεί μέχρι τις 28 Μαΐου 2023.

Η γνώμη σας έχει αξία!