Συμμετοχή στο 20ο D.S.A. Model United Nations

Στα θεσμικά όργανα του D.S.A. Model United Nations, της παλαιότερης και μεγαλύτερης μαθητικής προσομοίωσης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών στην Ελλάδα, εκπροσωπήθηκε η Εκπαιδευτική Αναγέννηση, με τον Χρήστο Αντωνόπουλο (Α΄ Λυκείου) στην θέση του αντιπροέδρου της α΄ επιτροπής της Συνόδου Νέων.

Το Συνέδριο πραγματοποιήθηκε στη Γερμανική Σχολή Αθηνών από την Παρασκευή 20 έως και την Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017.

Στη φετινή διοργάνωση η οποία είχε ως κεντρικό θέμα τους Νέους, συμμετείχαν πάνω από 500 μαθητές από 35 σχολεία, 10 χωρών.

Στο σχολείο μας είχε ανατεθεί η εκπροσώπηση της Εσθονίας με την συμμετοχή 4 μαθητών από το Γυμνάσιο και το Λύκειο στις εξής επιτροπές της Γενικής Συνέλευσης των Ηνωμένων Εθνών:

στην Επιτροπή Αφοπλισμού και Διεθνούς Ασφάλειας η Μαρία Κωστοπούλου (γ΄   Γυμνασίου),

στην Ειδική Πολιτική Επιτροπή Απο-αποικειοποίησης η Ευπραξία Αναγνωστοπούλου (Α΄ Λυκείου), η οποία ήταν και η Πρέσβειρα της Εσθονίας – αρχηγός της διπλωματικής αποστολής,

στην Περιβαλλοντική Επιτροπή η Αγγελική Βυτογιάννη (γ΄ Γυμνασίου).

και στην Ειδική Επιτροπή για τους Νέους έλαβε μέρος η Μαρία-Ευριδίκη Κανελλοπούλου (γ΄  Γυμνασίου).

Τους μαθητές προετοίμασε για τη συμμετοχή τους στο Συνέδριο και συνόδευσε και τις τρεις ημέρες η κυρία Κάλλια Θερμού.