Ελεάννα Χαλαράκη: Συμμετοχή στο 10th MEDMUN 2022 ως Πρόεδρος του Συμβουλίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Η μαθήτρια από την Α΄ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Ελεάννα Χαλαράκη επιλέχθηκε να συμμετάσχει στο Συνέδριο 10th MEDMUN 2022 ως Πρόεδρος του Συμβουλίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (Chair of the Human Rights Council), υπεύθυνη για το θέμα της χημικής επίθεσης στην περιοχή Ghouta της Συρίας, το 2013 (Ghouta Chemical Attack). Η Ελεάννα θα είναι η μικρότερη σε ηλικία Πρόεδρος του Συνεδρίου και θα έχει την ευκαιρία να συνεργαστεί με φοιτητές του Πανεπιστημίου Science Po καθώς και άλλων Πανεπιστημίων που έχουν εμβαθύνει στις διεθνείς σχέσεις και στις πολιτικές διενέξεις.

Το 10th MEDMUN 2022 είναι ένα Συνέδριο που διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Science Po Paris – Campus de Menton και εστιάζει στις πολιτικές σπουδές που αφορούν τη Μέση Ανατολή και τη Μεσόγειο. Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί το χρονικό διάστημα 1-3 Απριλίου στον χώρο του Πανεπιστημίου και θα περιλαμβάνει 6 γλωσσικές επιτροπές, την Ισπανική, την Αραβική, τη Γαλλική, τη Γερμανική, την Ιταλική και την Τουρκική. Το φετινό θέμα του Συνεδρίου είναι: «10 χρόνια MEDMUN: εξερευνώντας τα Μεσογειακά θέματα 2012-2021» και απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες Λυκείου και σε φοιτητές/φοιτήτριες Πανεπιστημίου.

Συγχαρητήρια στη μαθήτρια του Σχολείου μας για τη διάκρισή της και τη συμμετοχή της στο Συνέδριο.