Η Διευθύντρια του Γυμνασίου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης και καθηγήτρια Φιλόλογος κυρία Όλγα Κηπιώτη παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Σεξουαλική Αγωγή: μια παιδαγωγική ασπίδα απέναντι στη σεξουαλική κακοποίηση και στον εκφοβισμό».

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, διοργανώθηκε από το Ίδρυμα Ωνάση και πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά στις 7, 14, 21 και 28 Φεβρουαρίου 2022.

Την εισήγηση του προγράμματος πραγματοποίησαν οι κυρίες:

-Μαργαρίτα Γερούκη, Phd, Πρώην Σχολικός Σύμβουλος, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια για θέματα σεξουαλικότητας και φύλου στο Πανεπιστήμιο  JYVÄSKYLÄ (Φιλανδία).

-Λίνα Λυκομήτρου, BA Psychology, Msc School Psychology

-Χριστίνα Ρασιδάκη, MA Ψυχολογίας, Ψυχοθεραπεύτρια, Σύμβουλος Γονέων και Εκπαιδευτικών

Συγχαρητήρια στην κα Ο. Κηπιώτη για τη συμμετοχή της.