Ρόδια για «Καλή Τύχη» από τους μαθητές της Γ’ Δημοτικού

Οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού του Σχολείου μας συμμετείχαν ενεργά και τη φετινή χρονιά στο Φιλανθρωπικό Χριστουγεννιάτικο Bazaar, φτιάχνοντας ρόδια – γούρια, για να ευχηθούν «Καλή Τύχη» και έμαθαν το παραδοσιακό έθιμο, με το σπάσιμο του ροδιού τη νύχτα της αλλαγής του χρόνου, την Πρωτοχρονιά.

Οι μαθητές έβαψαν τα ξύλινα ρόδια, εφάρμοσαν την τεχνική του decoupage που γνώρισαν πρώτη φορά, και διακόσμησαν τα ρόδια τους! Το αποτέλεσμα για άλλη μια χρονιά ήταν εντυπωσιακό και η διάθεση για δημιουργικές κατασκευές που πωλήθηκαν για φιλανθρωπικούς σκοπούς ήταν ανεξάντλητη!

Οι μαθητές στο σύνολό τους χάρηκαν τη διαδικασία η οποία συνδυάστηκε με χριστουγεννιάτικα τραγούδια, εορταστική διάθεση και συναισθήματα ευαισθησίας και κοινωνικής προσφοράς.