Πρόκριση μαθητών από το Γυμνάσιο στην Τελική Φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής

Μια λαμπρή πρόκριση επετεύχθη από τους μαθητές της γ’ Γυμνασίου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, Λάμπρο Ιακωβάκη και Κωνσταντίνο Αλεξόπουλο, οι οποίοι συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής που διοργανώνεται υπό της αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Οι μαθητές μας διαγωνίσθηκαν στη Β’ φάση του Διαγωνισμού και προκρίθηκαν στην τρίτη, τελευταία και πιο δύσκολη φάση. Τα παιδιά προετοιμάζονται στο Σχολείο μας από τον καθηγητή κύριο Οδυσσέα Μηχανετζή εδώ και δύο χρόνια και τους αξίζουν θερμά συγχαρητήρια, αφού έφεραν εις πέρας και ολοκλήρωσαν την επίλυση του θέματος της δεύτερης φάσης του φετινού διαγωνισμού γράφοντας κώδικα σε γλώσσα C++ και δημιουργώντας αλγορίθμους πανεπιστημιακού επιπέδου.

Στη Γ’ φάση του Διαγωνισμού, τα παιδιά θα παρευρεθούν στο Τμήμα Πληροφορικής του Πολυτεχνείου Αθηνών, όπου καλούνται να ολοκληρώσουν τρία πολύ απαιτητικά θέματα αλγορίθμων και προγραμματισμού. Οι μαθητές που προκρίνονται από τη βαθμίδα του Γυμνασίου, συμμετέχουν σε ένα εξειδικευμένο camp προγραμματισμού του Πολυτεχνείου, ενώ οι μαθητές που προκρίνονται από τη βαθμίδα του Λυκείου στην τελική φάση, συμμετέχουν στην Εθνική Ολυμπιακή Ομάδα και έχουν τη δυνατότητα να εισαχθούν στο Τμήμα Πληροφορικής της επιλογής τους στην Ελλάδα, χωρίς Πανελλαδικές Εξετάσεις.

Ευχόμαστε επιτυχία στους εξαίρετους μαθητές μας!