Μαθήτριά μας στον Τελικό του 3ου Μαθητικού Διαγωνισμού στα Οικονομικά «Ερμής»

Με επιτυχία συμμετείχε η μαθήτρια από τη Γ’ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Ασημίνα Νταή στην Α’ Φάση του 3ου Μαθητικού Διαγωνισμού στα Οικονομικά «Ερμής» που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά το Σάββατο 19 Μαρτίου 2022. Η μαθήτρια του Σχολείου μας θα συμμετάσχει στη Β΄ Φάση του Διαγωνισμού το Σάββατο 7 Μαϊου 2022 που θα λάβει χώρα στις εγκαταστάσεις του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, με την προϋπόθεση ότι θα επιτρέπεται από τις επικρατούσες συνθήκες προστασίας από την πανδημία.

Ο Μαθητικός Διαγωνισμός στα Οικονομικά «Ερμής»  είναι ένας ετήσιος θεσμός άμιλλας οικονομικών γνώσεων που απευθύνεται σε μαθητές και σε μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου από όλη την Ελλάδα. Στόχος του Διαγωνισμού είναι οι μαθητές να αποκτήσουν ουσιαστική πληροφόρηση για τις οικονομικές εξελίξεις και τα σύγχρονα εργαλεία ανάλυσης που χρησιμοποιεί η οικονομική επιστήμη και να ενισχύσει το ενδιαφέρον των συμμετεχόντων στις οικονομικές σπουδές. Ο Διαγωνισμός διοργανώνεται από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών σε συνεργασία με το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος και την Ένωση Οικονομολόγων Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Συγχαρητήρια στη μαθήτρια του Σχολείου μας για την πρόκρισή της. Ευχόμαστε επιτυχία στη Β΄ Φάση του Διαγωνισμού.

Συγχαρητήρια και στην καθηγήτρια Οικονομικών κυρία Πηγή Λιαγκρή για τη συνδρομή της στην προετοιμασία της μαθήτριας.