Πρόγραμμα για την Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού (Α΄ Δημοτικού)

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, στις 5 Οκτωβρίου 2017, φετινό μήνυμα της οποίας είναι «Αθλούμαι και Χαρά – Ζω το Μέλλον», οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού συμμετείχαν σε ένα πρόγραμμα που στόχο είχε να καλλιεργήσει στα παιδιά την ιδέα του αθλητισμού αναδεικνύοντας τα οφέλη της άθλησης στη ζωή του ανθρώπου.

Αρχικά, εξηγήσαμε τον όρο «άθλημα» και κάναμε μία γρήγορη ιστορική αναδρομή στην αρχαία Ελλάδα που υπήρξε και η γενέτειρα των Ολυμπιακών Αγώνων. Στη συνέχεια, προβάλαμε ένα video με θέμα «Τα οφέλη της άθλησης στη ζωή του ανθρώπου», το οποίο στη συνέχεια σχολιάσαμε, και αμέσως μετά περάσαμε στη δράση με το χορευτικό παιχνίδι “Κεφάλι, ώμοι, γόνατα και πόδια”. Αναπτύξαμε την εμπιστοσύνη μεταξύ μας με στοχευμένες ομαδικές ασκήσεις – παιχνίδια και τραγουδήσαμε τους  «Δώδεκα μήνες αθλητές». Μέσα από παιχνίδια παντομίμας «βρήκαμε το άθλημα που μας αρέσει» και, τέλος, εργαστήκαμε ομαδικά δημιουργώντας ένα εικονογραφημένο ημερολόγιο βασισμένο στο τραγούδι με τους δώδεκα μήνες και φτιάξαμε ο καθένας το δικό του λουλούδι, καταγράφοντας σε κάθε πέταλό του τα οφέλη της συμμετοχής μας σε ένα άθλημα.