Προληπτική παρέμβαση για το κάπνισμα για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου

Επιλέγω να μην καπνίζω

Ο Πνευμονολόγος – Εντατικολόγος και τέως Αναπληρωτής Καθηγητής των Πανεπιστημίων Αθηνών και Harvard κύριος Παναγιώτης Μπεχράκης συνάντησε την Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2019 τους μαθητές του Γυμνασίου και της Α’ Λυκείου του Σχολείου μας, με αφορμή την προληπτική παρέμβαση που διοργανώθηκε για το κάπνισμα.

Ο σπουδαίος ομιλητής συζήτησε με τους μαθητές και τις μαθήτριες σχετικά με τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος και του ευρύτερου εθισμού στη νικοτίνη, τόσο σε επίπεδο υγείας – σωματικής και ψυχικής – όσο και σε επίπεδο ποιότητας της καθημερινής ζωής.

Μέσα από ιδιαίτερα επιτυχημένα παραδείγματα και βιώματα ο κύριος Παναγιώτης Μπεχράκης έδωσε σπουδαία ερεθίσματα στο μαθητικό κοινό για την αξία μιας ζωής χωρίς τσιγάρο!

Η ομιλία πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Σχολείου και υλοποιήθηκε με την υποστήριξη της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας.