Παρουσίαση της «WWF Greece» στο Νηπιαγωγείο μας

«Ελέφαντες, οι μεγάλοι φύλακες της σαβάνας»

Οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου μας υποδέχτηκαν διαδικτυακά την Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων της «WWF Greece» κυρία Νάνσυ Κουταβά, η οποία τους παρουσίασε το θέμα «Ελέφαντες, οι μεγάλοι φύλακες της σαβάνας».

Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής συνάντησης που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022, οι μαθητές μας έχοντας την καθοδήγηση της κυρίας Ν. Κουταβά ανακάλυψαν μυστικά για τη ζωή του μεγαλύτερου ζώου της στεριάς, έμαθαν γιατί είναι σημαντικό είδος και πώς συντελεί στην προστασία του δάσους και του πλανήτη. Επιπλέον ενημερώθηκαν για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν οι ελέφαντες, τους τρόπους που μπορούμε να τους προστατέψουμε αλλά και ποιος είναι ο ρόλος της WWF.

Το Πρόγραμμα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης των παιδιών για τον ελέφαντα, με αφορμή τη συμμετοχή του Νηπιαγωγείου μας στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning: ‘’Gems (Great exploration in Maths and Science, elephants and cubs’’.