Παρουσίαση από τα Πανεπιστήμια ‘’European Universities Consortium’’ στο Πρόγραμμα GCE

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄, Β΄ και Γ΄ Λυκείου του Προγράμματος GCE είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παρουσίαση των εκπροσώπων της κοινοπραξίας πανεπιστημίων European Universities Consortium (EUC). Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2023.

Tα 7 ευρωπαϊκά πανεπιστήμια από τα οποία αποτελείται το EUC προσφέρουν προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα που διδάσκονται εξ ολοκλήρου στην αγγλική γλώσσα, έχουν υψηλή θέση στις διεθνείς κατατάξεις, προωθούν την ποικιλομορφία στο φοιτητικό τους σώμα και είναι πλήρως διαπιστευμένα. Συγκεκριμένα, οι μαθητές μας παρακολούθησαν τις παρουσιάσεις των εκπροσώπων του Πανεπιστημίου Bocconi (Ιταλία), του Πανεπιστημίου IE (Ισπανία), του Brussels Schools of Governance (Βέλγιο) και του Πανεπιστημίου Constructor (Γερμανία).

Στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν δια ζώσης με κάθε έναν από αυτούς και να αντλήσουν πληροφορίες που θα τους βοηθήσουν στη διαμόρφωση των τελικών τους επιλογών.