Ο 13ος άθλος του Ηρακλή και οι μαθητές της Γ’ Δημοτικού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Δημοτικού στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας γνώρισαν με λεπτομέρειες και διεξοδικά τους μυθολογικούς άθλους ενός υπερήρωα του αρχαίου κόσμου, πρόγονο των σημερινών «action heroes», του Ηρακλή!

Διδάχτηκαν και ασχολήθηκαν αναλυτικά με τα ηρωικά του κατορθώματα, τα οποία και γνώρισαν ποικιλοτρόπως αλλά και μέσω αγγείων της εποχής. Ενημερώθηκαν και κατανόησαν για τα είδη των αμφορέων, για τα ερυθρόμορφα και μελανόμορφα αγγεία.

Μόλις ολοκληρώθηκε η ενότητα, οι μαθητές μας κλήθηκαν να φιλοτεχνήσουν τα δικά τους αγγεία, τους δικούς τους μελανόμορφους και ερυθρόμορφους αμφορείς, αναπαριστώντας τον φανταστικό 13ο άθλο του Ηρακλή. Κάθε παιδί ζωγράφισε από έναν νέο άθλο του Ηρακλή, προσπαθώντας να παραμείνει πιστό στο ήθος, στα πρότυπα  και στην αξιοπρέπεια του ήρωα.