Ο Όμιλος Πληροφορικής στην «Εβδομάδα του Κώδικα» της Microsoft Hellas

Οι μαθητές του Ομίλου Πληροφορικής του Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Η Ώρα του Κώδικα».

Πρόκειται για ένα λογισμικό μέσω του οποίου οι μαθητές έρχονται σε άμεση επαφή με τις βασικές έννοιες του προγραμματισμού και ενημερώνονται ευρύτερα για τις θετικές επιρροές ως προς τη χρήση του.

Με αφορμή την «Εβδομάδα του Κώδικα», που διοργανώθηκε από τη Microsoft Hellas, η καθηγήτρια Πληροφορικής του σχολείου μας, κα. Ευθυμία Αντωνοπούλου και οι μαθητές μας Νικολέτα Πέππα και Θέμης Μέμμος, προσκλήθηκαν στην εκδήλωση, ώστε να μιλήσουν και να μοιραστούν με το κοινό την εμπειρία τους μέσω της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Το κοινό που συμμετείχε και παρακολούθησε τους μαθητές της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης εντυπωσιάστηκε με το επίπεδο και τον βαθμό εξοικείωσής τους στον προγραμματισμό από τόσο μικρή ηλικία.