«Ο Σπιούνος» του Μπέρτολτ Μπρεχτ παρουσιάζεται από τους μαθητές της γ’ Γυμνασίου

Παράδοση τείνει να καταστεί στο πλαίσιο της διαθεματικής συνεργασίας της Ιστορίας και της Λογοτεχνίας η παρουσίαση του μονόπρακτου θεατρικού έργου του Μπέρτολτ Μπρεχτ «Ο Σπιούνος» με τη μορφή θεατρικού αναλογίου από τους διδάσκοντες των αντίστοιχων μαθημάτων και ομάδα μαθητών.

Ο κύριος Βασίλης Λυμπερόπουλος, Φιλόλογος και η κυρία Βασιλική Κεφαλά, Φιλόλογος ανέλαβαν να παρουσιάσουν την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2019, σε μαθητές της γ’ Γυμνασίου το βάθος της ναζιστικής επιρροής στις νεανικές ψυχές και τις επώδυνες συνέπειες που αυτή προκαλεί.

Μέσω του συγκεκριμένου βιωματικού και παραστατικού δρώμενου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν αναφορικά με τους κινδύνους που ελλοχεύουν από την εξάπλωση ακραίων ιδεολογιών.