«Ο Πύργος της Αγάπης» των μαθητών του Νηπιαγωγείου μας!

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Αξίες ζωής» και με αφορμή το Φιλανθρωπικό Χριστουγεννιάτικο Bazaar οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου μας συζήτησαν για ιδιαίτερα σημαντικές αξίες, όπως αυτές της γενναιοδωρίας, της συνεργασίας και της ευγένειας.

Προκειμένου να γίνουν πλήρως αντιληπτές οι αφηρημένες αυτές έννοιες, τα παιδιά δημιούργησαν με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους ένα διαφορετικό jenga, που το ονόμασαν «Ο Πύργος της Αγάπης» και είχε στη βάση του, όλα τα τουβλάκια με τα ονόματα των αξιών.

Κάθε φορά που ένας μαθητής αφαιρούσε ένα τουβλάκι από τα θεμέλια του πύργου, διαπίστωνε όλη η ομάδα ότι ο πύργος κατέρρεε. Με αυτό τον τρόπο, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας μέσα από μια ευχάριστη διαδικασία κατανόησαν τα βασικά συστατικά που είναι αναγκαία για μια αρμονική συνύπαρξη!