Ο κρυφός Αϊ-Βασίλης, οι κάρτες και τα στολίδια από πηλό των μαθητών της Δ΄ Δημοτικού

Λίγες μέρες πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε διάφορες ευχάριστες και δημιουργικές δραστηριότητες.

Οι μαθητές γνώρισαν ένα χριστουγεννιάτικο παιχνίδι φερμένο από το εξωτερικό, τον «κρυφό Άγιο Βασίλη» (ή όπως είναι ευρέως γνωστό “Secret Santa”). Στο πλαίσιο αυτό κάθε παιδί έφερε στην τάξη ένα δωράκι μικρής χρηματικής αξίας και το πρόσφερε μετά από κλήρωση σαν ένας Αϊ-Βασίλης σε έναν συμμαθητή ή συμμαθήτριά του. Το παιχνίδι περιείχε μυστήριο, έκπληξη και πολύ ενθουσιασμό!

Σε εορταστική, επίσης, διάθεση οι μαθητές χρησιμοποίησαν τη φαντασία τους και εκφράστηκαν εικαστικά. Έφτιαξαν πρωτότυπες χριστουγεννιάτικες κάρτες για σημαντικά και αγαπημένα τους πρόσωπα γεμίζοντάς τες με ευχές για ένα ευτυχισμένο νέο έτος. Ακόμη, είχαν την ευκαιρία να πειραματιστούν με τον πηλό και να δημιουργήσουν τα δικά τους στολίδια για το χριστουγεννιάτικο δέντρο τους.

Οι μαθητές γέλασαν, δημιούργησαν, διασκέδασαν μπαίνοντας στο μαγικό πνεύμα των Χριστουγέννων!