Ο αστυνομικός ρεπόρτερ Νίκος Κουντούρης στον Όμιλο Δημοσιογραφίας Γυμνασίου

Τον καταξιωμένο Δημοσιογράφο της ΕΡΤ κύριο Νίκο Κουντούρη που εξειδικεύεται στο αστυνομικό ρεπορτάζ φιλοξένησε την Τρίτη 20 Απριλίου 2021 ο Όμιλος Δημοσιογραφίας του Γυμνασίου.

Ο έμπειρος Δημοσιογράφος μίλησε στους μαθητές που συμμετέχουν στον Όμιλο αναφορικά με το επάγγελμα της δημοσιογραφίας και αναφέρθηκε εκτενώς στις διαφορές και στις ιδιαιτερότητες που έχει το αστυνομικό ρεπορτάζ σε σχέση με άλλα είδη.

Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στην αξία της ελευθεροτυπίας και της αντικειμενικότητας καθώς και στη σημασία της αξιοπιστίας των πηγών που διαθέτει ένας δημοσιογράφος.

Οι μαθητές έθεσαν τις ερωτήσεις τους και ζήτησαν από τον κο Κουντούρη να αναφερθεί σε ένα από τα πιο απαιτητικά ρεπορτάζ της μέχρι τώρα πορείας του στον χώρο της ενημέρωσης.