Ομιλία με θέμα “Αλκοόλ και Εφηβεία” σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου

Για το ιδιαίτερα σημαντικό ζήτημα της κατανάλωσης αλκοόλ από τους εφήβους είχαν την ευκαιρία να  συζητήσουν μαθητές γ’ Γυμνασίου και της Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου του Σχολείου μας, την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου 2018.

Ο κύριος Ευάγγελος Πουλής, Ψυχοθεραπευτής – Θεραπευτής του Προγράμματος Απεξάρτησης από το αλκοόλ του Ψ.Ν.Α. μέσω της εμπειρίας του παρουσίασε στους μαθητές μας τις καταστροφικές συνέπειες που προκαλούνται από τον εθισμό στο αλκοόλ.

Κατά τη διάρκεια της ομιλίας αναπτύχθηκε γόνιμος διάλογος σχετικά με τα αίτια που οδηγούν έναν έφηβο στην κατανάλωση αλκοολούχων ποτών καθώς και στις συνέπειες – όχι μόνο σε παθολογικό αλλά και σε ψυχολογικό επίπεδο -,  που επηρεάζουν την προσωπική και κοινωνική του ζωή και εξέλιξη.

Βασικό μήνυμα της ομιλίας ήταν ότι η ζωή είναι πολύ πιο όμορφη όταν τη βλέπουμε με «καθαρά μάτια»!