Ομιλία για τον ιστορικό χρόνο

Ο τελευταίος δεινόσαυρος στον πλανήτη ήταν πιο κοντά χρονικά στον στεγόσαυρο ή στον σύγχρονο άνθρωπο; Ποιο γεγονός προηγείται χρονικά, η πρώτη ταινία του Πολέμου των Άστρων ή  η τελευταία εφαρμογή της λαιμητόμου στην Γαλλία; Η αντίληψη που οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν για τον ιστορικό χρόνο είναι συνήθως σχετική και τις περισσότερες φορές συγκεχυμένη. Ενώ όλοι σχεδόν αντιλαμβάνονται στην καθημερινότητα τους την πορεία του χρόνου ως φυσικού μεγέθους, δυσκολεύονται να κατανοήσουν ότι ο ιστορικός χρόνος, αν και πορεύεται πάνω στην τροχιά του φυσικού, έχει όμως διαφορετική διάρκεια. Τέτοια προβλήματα κατανόησης του ιστορικού χρόνου προσπάθησε να θεραπεύσει η ομιλία του κύριου Βασίλη Λυμπερόπουλου, Ιστορικού-Φιλόλογου του Σχολείου μας για τον ιστορικό χρόνο και τη διάρκεια του προς τους μαθητές της γ΄ τάξης του Γυμνασίου μας.

Οι μαθητές με παιγνιώδη αλλά ταυτόχρονα και επιστημονικό τρόπο κατανόησαν αρχικά πόση πλάνη μπορεί να υποκρύπτει η εικόνα που συνήθως έχουμε σχηματίσει για την ιστορική εξέλιξη των κοινωνιών μας, αλλά κυρίως προβληματίστηκαν πάνω στην ανάγκη να οργανώσουμε ορθολογικότερα το ιστορικό παρελθόν μας για να ερμηνεύσουμε καλύτερα το παρόν μας και κυρίως να κατακτήσουμε το μέλλον.