Ομιλία για την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης του παιδιού

Σε μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ομιλία είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν γονείς και κηδεμόνες του Νηπιαγωγείου μας, με κεντρικό θέμα συζήτησης το θέμα «Πώς μπορώ να ενισχύσω την αυτοεκτίμηση του παιδιού μου».

Ομιλήτρια ήταν η κυρία Άρτεμις Γιώτσα, Διδάκτωρ Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Επίκουρη Καθηγήτρια Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και Επιστημονικά Υπεύθυνη του Προγράμματος «Σχολή Γονέων» του Υπουργείου Παιδείας.

Οι συμμετέχοντες συζήτησαν αναλυτικά με την εισηγήτρια σχετικά με σημαντικές πρακτικές της καθημερινότητας, οι οποίες υποστηρίζουν την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης των παιδιών της νηπιακής ηλικίας και διαμορφώνουν με θετικά αποτελέσματα τη συνολική εικόνα που σχηματίζουν και έχουν για τον εαυτό τους.