Οι Ψηφιακές Τεχνολογίες στη Δια Ζώσης & Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

Οι καθηγητές κα. Εμμανουήλ-Καλού Μαριτίνα (Φιλόλογος), κα. Παναγιωτοπούλου Λεωνή (Χημικός), κα. Κουμπενά Βαλεντίνα και κος Κριμιτζάς Αντώνιος (Βιολόγοι) παρακολούθησαν το σεμινάριο «Οι Ψηφιακές Τεχνολογίες στη Δια Ζώσης & Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση». Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως με σύγχρονα και ασύγχρονα μέσα από το Κέντρο Επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας την ακαδημαϊκή περίοδο 2020 – 2021 και είχε διάρκεια 400 ωρών.

Σκοπός του εκπαιδευτικού προγράμματος ήταν οι επιμορφούμενοι να αποκτήσουν τις θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις, αλλά και τις δεξιότητες που θα τους επιτρέψουν να ενσωματώσουν με επιτυχία στο εκπαιδευτικό τους έργο τόσο τις ώριμες ψηφιακές τεχνολογίες, όσο και τις αναδυόμενες τεχνολογίες που δυναμικά διεισδύουν στον χώρο της εκπαίδευσης. Παράλληλα, να κατανοήσουν τις δυναμικές μεταβολές που συντελούνται στον χώρο της Εκπαίδευσης τόσο εξαιτίας του Ψηφιακού Μετασχηματισμού των θεσμικών δομών, όσο και της αλλαγής στάσεων και χαρακτηριστικών των μαθητών. Το πεδίο εφαρμογής αφορά στη δια ζώσης και στην εξ αποστάσεως διδασκαλία σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Συγχαρητήρια για τη συμμετοχή τους και την παρακολούθηση του Σεμιναρίου.