Οι χάρτες της Ε’ Δημοτικού

Ξεκινώντας το γνωστικό τους ταξίδι στο μάθημα της Γεωγραφίας οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ Δημοτικού επιχείρησαν να εξοικειωθούν με το πιο βασικό εργαλείο της, τους χάρτες!

Αφού αναγνώρισαν την αξία του συγκεκριμένου εργαλείου, ήρθαν σε επαφή με τα πολλά διαφορετικά είδη χαρτών που υπάρχουν και μελέτησαν τα βασικά στοιχεία της «ταυτότητας» του χάρτη. Στη συνέχεια, με τη βοήθεια του σχολικού τους άτλαντα δημιούργησαν τους δικούς τους χάρτες εστιάζοντας στις πληροφορίες που τα ίδια τα παιδιά επέλεξαν. Το αποτέλεσμα της δουλειάς τους παρουσιάστηκε στην ολομέλεια της τάξης. Σε αυτό το στάδιο τα παιδιά αιτιολόγησαν την επιλογή τόσο του μέρους που αποτύπωσε το καθένα στον χάρτη του όσο και των   πληροφοριών στις οποίες εστίασαν!

Οι χάρτες των μικρών … χαρτογράφων κοσμούν πλέον τα ταμπλό των αιθουσών μας!