Οι πλανήτες…στα χέρια των μαθητών της ΣΤ’ Δημοτικού

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γεωγραφίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ Δημοτικού ασχολήθηκαν με τους πλανήτες του Ηλιακού μας Συστήματος και ανέλαβαν να παρουσιάσουν σε εργασία την ταυτότητα ενός  πλανήτη. Αρχικά, ο καθένας  αναζήτησε βασικές πληροφορίες  και φωτογραφικό υλικό στο Εργαστήριο Πληροφορικής και, στη συνέχεια, με τις βασικές οδηγίες των καθηγητών Πληροφορικής ενσωμάτωσαν τις πληροφορίες σε ένα Power Point.

Το project  ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση των εργασιών στην ολομέλεια της τάξης. Κατά τη διάρκεια των παρουσιάσεων αντάλλαξαν πληροφορίες και απόψεις σχετικά με το διάστημα, γεγονός που συνέβαλε στο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να καλλιεργήσουν τον προφορικό τους λόγο. Παράλληλα με τις εργασίες, αρκετοί  μαθητές, αξιοποιώντας τις μαθηματικές τους γνώσεις και όλα όσα είχαν διδαχθεί,  προσπάθησαν με ποικίλους τρόπους να αναπαραστήσουν το Ηλιακό μας Σύστημα, φτιάχνοντας όμορφες εικαστικές δημιουργίες, καλλιεργώντας παράλληλα τη συνεργασία και τη δημιουργικότητά τους.