Οι «Μικροί Διαφημιστές» της Β΄Δημοτικού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄Δημοτικού στο πλαίσιο της ενότητας του μαθήματος της Γλώσσας «Πάμε για ψώνια;» ήρθαν σε επαφή με τον κόσμο της διαφήμισης. Μαζί με τις δασκάλες τους, τα παιδιά εξερεύνησαν τον κόσμο των διαφημίσεων, καθώς συζήτησαν μαζί τους, πού βλέπουμε διαφημίσεις, αν αγοράζουν πάντα ένα προϊόν που διαφημίζεται και αν οι πληροφορίες που μας παρουσιάζονται για αυτό είναι πάντα αληθινές.

Αφού γνώρισαν τα μορφολογικά χαρακτηριστικά της διαφήμισης όπως είναι η υπερβολική χρήση επιθέτων, τα λογοπαίγνια, η ομοιοκαταληξία κ.α. οι μαθητές στο σύνολό τους ανέλαβαν τον ρόλο του διαφημιστή, καθώς κλήθηκαν με γνώμονα τη φαντασία τους, να δημιουργήσουν τη δική τους διαφήμιση, ενώ παράλληλα έπρεπε να την παρουσιάσουν με τέτοιο τρόπο στους συμμαθητές – καταναλωτές, με τελικό στόχο να τους πείσουν, να το αγοράσουν.

Τα παιδιά παρουσιάσουν τις ιδέες τους με έξυπνο και εφευρετικό τρόπο, ενώ παράλληλα διασκέδασαν πολύ μέσα από αυτή τη διαδικασία.