Οι μαθητές των Γερμανικών γιορτάζουν τον Sankt Nikolaus

Η 6η Δεκεμβρίου είναι μια πολύ σημαντική γιορτή στη Γερμανία. Την ημέρα αυτή γιορτάζεται ο Άγιος Νικόλαος, ο αγαπημένος Άγιος των παιδιών, καθώς είναι αυτός που τους δίνει τα πρώτα δώρα της Χριστουγεννιάτικης περιόδου. Τα παιδιά στη Γερμανία αφήνουν το βράδυ της παραμονής της εορτής του Sankt Nikolaus τις μπότες και τα παπούτσια τους έξω από την πόρτα τους και ο Άγιος τα γεμίζει με φρούτα, γλυκίσματα και μικρά δωράκια!

Μία έκπληξη περίμενε όλους τους μαθητές του Δημοτικού στο μάθημα Γερμανικών, καθώς οι Καθηγήτριες όχι μόνο πρόβαλαν την ιστορία του Αγίου Νικολάου μέσω ενός βίντεο με κινούμενα σχέδια, αλλά τους  πρόσφεραν σοκολατένια γλυκίσματα, κάτι που ενθουσίασε τους μαθητές, δίνοντας το μήνυμα της Προσφοράς και της Αγάπης προς τον συνάνθρωπο.

Στη συνέχεια τραγουδήσαν όλοι μαζί το γερμανικό τραγούδι „Lasst und froh und munter sein“ και οι μαθητές ζωγράφισαν τον Sankt Nikolaus, συνθέτοντας ένα ευφάνταστο κολάζ!

Frohe Weihnachten! Καλά Χριστούγεννα!