Οι μαθητές του Kids Summer Camp προστατεύουν τη θαλάσσια χελώνα Καρέτα – Καρέτα

Κατά τη διάρκεια του Kids Summer Camp και αξιοποιώντας τις εκδρομές στη θάλασσα οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία να ευαισθητοποιηθούν σε σχέση με την προστασία της θαλάσσιας χελώνας Καρέτα – Καρέτα μέσω δράσεων που υλοποιήθηκαν.

• Ενημέρωση για τους κινδύνους που απειλούν τη θαλάσσια χελώνα μέσα από εκπαιδευτικά βίντεο.
  • Συμμετοχή σε επιτραπέζια παιχνίδια με αντίστοιχη θεματολογία.
  • Δημιουργία αφίσας και φιλοτέχνηση τρισδιάστατων χελωνών που αξιοποιήθηκαν για αυτοσχεδιασμούς κα δραματοποιήσεις.
  • Αναπαράσταση των σταδίων της ωοτοκίας της χελώνας και της διαδρομής των νεογέννητων μικρών της προς τη θάλασσα όταν βρέθηκαν στο φυσικό της περιβάλλον.

Όλες οι δράσεις είχαν ως στόχο να βοηθήσουν τα παιδιά να γνωρίσουν την πανίδα του τόπου μας και να εκπαιδευτούν τόσο στην υιοθέτηση θετικών στάσεων, όσο και στην ανάληψη πρωτοβουλιών σε σχέση με την προστασία των ειδών που απειλούνται με εξαφάνιση.