Οι μαθητές του Προνηπιαγωγείου μας στη λίμνη Μπελέτσι

Οι μικροί μαθητές από το Προνηπιαγωγείο του Σχολείου μας την Τετάρτη 3 Νοεμβρίου 2021 είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τη λίμνη Μπελέτσι στο πλαίσιο της εφαρμογής των «Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση». Πιο συγκεκριμένα για τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο τα τμήματα προσέγγισαν την ενότητα «Φροντίζω το περιβάλλον» με το πρόγραμμα «Παρέα με τα ζώα».

Σύμφωνα με το σχέδιο δράσης που έχει εκπονηθεί τα παιδιά θα ενθαρρυνθούν να γνωρίσουν καταρχήν τα ζώα που βρίσκονται στο ευρύτερο φυσικό περιβάλλον του Σχολείου και σε δεύτερο χρόνο να ευαισθητοποιηθούν για τους τρόπους προστασίας τους από φυσικές ή μη απειλές.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης τα παιδιά περιηγήθηκαν στη λίμνη και γνώρισαν τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής. Ενημερώθηκαν για τα ζώα που απειλούνται να εξαφανιστούν και για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν ευρύτερα τα ζώα.

Παράλληλα οργανώθηκαν ομαδικά παιχνίδια και τα παιδιά γέλασαν και έπαιξαν, απολαμβάνοντας μια τόσο ηλιόλουστη μέρα!