Οι μαθητές του Προνηπιαγωγείου μαθαίνουν την αξία της φιλίας

Λίγο πριν το τέλος της τρέχουσας σχολικής χρονιάς οι μικροί μαθητές και μαθήτριες του Προνηπιαγωγείου αφιέρωσαν μια εβδομάδα στην αξία της φιλίας!

Κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας όλοι οι μαθητές έφεραν στο Σχολείο το αγαπημένο τους παιχνίδι με σκοπό να παίξουν και να το μοιραστούν μαζί με τους συμμαθητές τους.

Η ανάγνωση του παραμυθιού «Ένας για όλους και όλοι για έναν» αποτέλεσε μια κατάλληλη αφορμή για να αναπτυχθεί συζήτηση σχετικά με την έννοια και το νόημα της φιλίας αλλά και πώς την αντιλαμβάνεται ο κάθε μαθητής ξεχωριστά.

Τη σκυτάλη πήρε η δημιουργική πλευρά των παιδιών που έφτιαξαν τα «βραχιόλια της φιλίας» και τραγούδησαν μαζί, τους γνωστούς στίχους του τραγουδιού: «Εγώ κι εσύ μαζί».

Στο τέλος αυτής της ξεχωριστής εβδομάδας, κάθε παιδί έφτιαξε μια κατασκευή την οποία χάρισε στον αγαπημένο του φίλο, ως ένδειξη της προσφοράς και της αγάπης! Δυο συστατικά που είναι απαραίτητα για την πετυχημένη συνταγή της φιλίας!