Οι μαθητές του Προνηπιαγωγείου μαθαίνουν τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Κυκλοφοριακή Αγωγή» μαθητές και μαθήτριες του Προνηπιαγωγείου του Σχολείου μας κατασκεύασαν οδικά σήματα και αυτοσχέδια οχήματα.

Οι μικροί μαθητές ανέλαβαν να δραματοποιήσουν μικρές ιστορίες μετακίνησης και αλληλεπίδρασης στον ειδικά διαμορφωμένο αύλειο χώρο του Σχολείου μας και διαδραμάτισαν ποικίλους ρόλους, όπως: φανάρι, αυτοκίνητο, τροχονόμος, οδηγός και πεζός.

Η τήρηση των Κανόνων Οδικής Κυκλοφορίας συνεχίστηκε και μέσα στην τάξη, όπου οι μαθητές είχαν κατασκευάσει μακέτα με δρόμους, κτήρια, διαβάσεις πεζών και κυκλικό κόμβο. Χρησιμοποίησαν τα αγαπημένα τους «αυτοκινητάκια» και «ανθρωπάκια» και έπαιξαν συμβολικά παιχνίδια στο δικό τους μικρόκοσμο.

Οι μαθητές μας απήλαυσαν ιδιαίτερα τη συγκεκριμένη δράση και τη συσχέτισαν με την αληθινή κίνηση στον δρόμο που βιώνουν στην καθημερινότητά τους.