Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας σε περιβαλλοντική εξόρμηση

Την Τετάρτη 11 και την Πέμπτη 12 Μαίου 2022 όλα τα νήπια συμμετείχαν σε εκπαιδευτική επίσκεψη  σε περιβαλλοντικό μονοπάτι στην περιοχή μεταξύ Βαρνάβα και Καπανδριτίου. Η επίσκεψη έγινε στο πλάισιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων στην ενότητα «Φροντίζω το περιβάλλον» με το πρόγραμμα «Γνωρίζω το δάσος της περιοχής μου και μαθαίνω να το προστατεύω» .

Τα παιδιά συνοδεία των εκπαιδευτικών διέσχισαν το ρέμα Βαρνάβα σε μικρές ομάδες ,  ξεναγήθηκαν από τους υπεύθυνους του Λαογραφικού Μουσείου Βαρνάβα και απόλαυσαν αφηγήσεις λαϊκών παραμυθιών σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο μέσα στη φύση. Ενημερώθηκαν για το δάσος και την προσφορά του και ευαισθητοποιήθηκαν για την προστασία του.

Στη δεύτερη φάση της επίσκεψης τα παιδιά επισκέφθηκαν το Μουσείο και φιλοτέχνησαν μια κατακευή με υλικά της φύσης.

Κατά τη διάρκεια παραμονής στο δάσος, πραγματοποιήθηκαν ηχογραφήσεις των πουλιών κια των γάργαρων νερών  και οι δραστηριότητες συνεχίστηκαν στη σχολική τάξη με παιχνίδια και φύλλα εργασίας.