Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας γνωρίζουν τα Μέσα Επικοινωνίας

Οι μαθητές και μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα Μέσα Επικοινωνίας μέσα από βιωματικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν:

Οι «Μικροί Δημοσιογράφοι» παρουσιάζουν το Δελτίο Καιρού:

Οι μικροί μαθητές του Σχολείου μας έγιναν για λίγο «Μικροί Δημοσιογράφοι» και παρουσιαστές και προετοίμασαν ένα Δελτίο Καιρού εξ’ ολοκλήρου μόνοι τους.

Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό και μας εντυπωσίασαν με τον αυθορμητισμό τους και την υπευθυνότητά τους!

«Έχεις γράμμα»: Γράφω γράμμα σε έναν συμμαθητή μου:

Κάθε παιδί έλαβε ένα γράμμα και αντίστοιχα προετοίμασε ένα άλλο για να το στείλει. Με αυτό τον τρόπο τα παιδιά αντιλαμβάνονται την επικοινωνιακή χρήση του γραπτού λόγου και προετοιμάζονται για τη συμβατική γραφή με τον πιο δημιουργικό τρόπο.

Ας φτιάξουμε ένα ταχυδρομείο στην τάξη μας:

Τα παιδιά έμαθαν για τα ΕΛΤΑ, το επάγγελμα του ταχυδρόμου και φιλοτέχνησαν ατομικά γραμματοκιβώτια που θα αξιοποιήσουν καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς.