Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας γιόρτασαν την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

«Οι ιστορίες είναι φτερά που σε βοηθούν να πετάς ψηλά» (Richard Van Camp).

Με το φετινό μήνυμα της IBBY πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης ο εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου που τιμάται σε ετήσια βάση στις 2 Απριλίου.

Τα παιδιά έμαθαν για τη ζωή και το έργο του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, θυμήθηκαν τα αγαπημένα τους παραμύθια και έφτιαξαν το δικό τους πρωτότυπο χειροποίητο βιβλίο μαζί με τους συμμαθητές τους.

Τη Δευτέρα 4 Απριλίου 2022 οι μικροί μαθητές μας υποδέχτηκαν τη Συγγραφέα Πένυ Χατζηευστρατίου – Μιχελινάκη, η οποία παρουσίασε το βιβλίο της «Το πρώτο όνειρο του Φώτη – Ένα ταξίδι στο φως».

Ο ήρωας του βιβλίου, ο Φώτης, έδειξε στα παιδιά τα παιχνίδια του με το φως, τα άφησε να πειραματιστούν, αφηγήθηκε την ιστορία του και γέμισε με χαρά και ενθουσιασμό τα παιδικά πρόσωπα!