Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας γιορτάζουν την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την Παρασκευή 2 Απριλίου 2021 οι μικροί μαθητές από το Προ-Νηπιαγωγείο και το Νηπιαγωγείο του Σχολείου μας γιόρτασαν την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Με σύνθημα «Το βιβλίο γιορτάζει» ταξίδεψαν μέσω της εφαρμογής Google Earth μέχρι τις Η.Π.Α. προκειμένου να δουν ποια χώρα έστειλε τη φετινή χρονιά το μήνυμα της ΙΒΒΥ.

Στη συνέχεια ανακάλυψαν όλες τις εικόνες που «έντυσαν» τη «Μουσική των λέξεων» (Margarita Engle – απόδοση Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου) και απόλαυσαν την αφίσα. Σε μια προσπάθεια να ενεργοποιηθούν όλες οι αισθήσεις των παιδιών, επισυνάφθηκε στην πλατφόρμα το κείμενο του μηνύματος ηχογραφημένο από τη Θεατρολόγο του Σχολείου.

Οι μαθητές μας εμπνεύστηκαν και γέμισαν την ψηφιακή τάξη με υπέροχες αφίσες γεμάτες φαντασία, αυθορμητισμό, πλούσιο συναίσθημα και αυθεντικότητα.

Η Μουσική των Λέξεων (κάντε click εδώ για να ακούσετε το ηχητικό)