Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μαθαίνουν τον Χειμώνα!

Με αφορμή τη θεματική ενότητα του μαθήματος της Αγγλικής γλώσσας που επικεντρώνεται στη γνωριμία των μαθητών του Νηπιαγωγείου με την εποχή του Χειμώνα, οι μικροί μαθητές μας ξεκίνησαν μια αναφορά χαρακτηριστικών στοιχείων της εποχής, έμαθαν λεξιλόγιο σχετικά με εποχικά αντικείμενα καθημερινής χρήσης (πχ. γάντια, κασκόλ) καθώς και την ονοματολογία ζώων των πολικών περιοχών (πχ. πολική αρκούδα, πιγκουίνος).

Στη συνέχεια οι μαθητές με τη συνοδεία της καθηγήτριάς τους συγχρονίστηκαν σε εορταστικά χειμωνιάτικα τραγούδια και μέσω της διαδραστικής χειροτεχνίας αποτύπωσαν με ιδιαίτερα δημιουργικό τρόπο τη θεωρία του μαθήματος.

Παράλληλα η μύηση των μαθητών στην τεχνική παρασκευής τεχνητού χιονιού σε συνδυασμό με καθημερινά ασφαλή υλικά, όπως το σαμπουάν και η σόδα αποτέλεσε ένα πείραμα που ενθουσίασε ολόκληρη την τάξη!