Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μαθαίνουν πώς χτίζεται ένα σπίτι

Το Νηπιαγωγείο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης επισκέφθηκε την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2020 η κυρία Κωνσταντίνα Γκαβά, Αρχιτέκτονας,  Μηχανικός, Απόφοιτος ΕΜΠ. και μίλησε στους μικρούς μας μαθητές στο πλαίσιο της εκδήλωσης «Μαθαίνω πώς χτίζεται ένα σπίτι».

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το επάγγελμα του Αρχιτέκτονα και να κατανοήσουν ποια είναι τα στάδια της κατασκευής μιας κατοικίας. Επιπλέον, άγγιξαν αληθινές μακέτες, περιεργάστηκαν κατόψεις και δοκίμασαν το κράνος και το γιλέκο το Αρχιτέκτονα!

Ήταν μια πολύ ευχάριστή εμπειρία που χάρισε πλήθος βιωματικών γνώσεων στο σύνολο των μαθητών!

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων για τη Μελέτη Περιβάλλοντος που υλοποιείται στο Νηπιαγωγείο του Σχολείου μας.