Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου γνωρίζουν τα συναισθήματα!

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας στο πλαίσιο της «Συναισθηματικής Αγωγής» είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ποικίλες δραστηριότητες και να γνωρίσουν τον πλούσιο κόσμο των συναισθημάτων.

Το εκπαιδευτικό βίντεο του Μάνου Χατζιδάκι «Το νησί των συναισθημάτων» δημιούργησε τα ερεθίσματα στους μικρούς μας μαθητές ώστε να συζητήσουν για τα μηνύματά του.

Η Αγάπη μένει μόνη της στο νησί και ζητά να τη σώσουν η αλαζονεία, ο πλούτος, η ευτυχία και η λύπη δυστυχώς χωρίς ανταπόκριση. Στο τέλος όμως την σώζει ο ΧΡΟΝΟΣ ο οποίος  ξέρει πολύ καλά και εκτιμά την αξία της αγάπης.

Τα παιδιά με χαρά και ενθουσιασμό  δραματοποίησαν  την ιστορία, εξέφρασαν τα συναισθήματα τους, μοίρασαν αγκαλιές , αντάλλαξαν απόψεις  και εκφράστηκαν εικαστικά μέσα από ατομικές και ομαδικές δημιουργίες!!