Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου γιόρτασαν την Ημέρα Παιδικού Βιβλίου με τον συγγραφέα Άγγελο Αγγέλου

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου που τιμάται σε ετήσια βάση στις 2 Απριλίου, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας υποδέχτηκαν την Τρίτη 4 Απριλίου 2023, στο Θέατρο του Σχολείου τον συγγραφέα Άγγελο Αγγέλου. Ο κος Α. Αγγέλου παρουσίασε στους μικρούς μας μαθητές το βιβλίο που έχει συγγράψει με την κυρία Έμη Σίνη και έχει ως τίτλο «Πώς να κάνετε έναν ελέφαντα να χορέψει» και κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Παπαδόπουλος.

Μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να υποδυθούν ρόλους και να ζωντανέψουν στη σκηνή τις ευφάντατα εύστοχες  εικόνες της Σοφίας Τουλιάτου.

Η κλιμακωτή αφήγηση κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον όλων των παιδιών αλλά  ταυτόχρονα  έδωσε την ευκαιρία σε κάθε ένα παιδί ξεχωριστά να ανακαλύψει τη δική του αληθινή πηγή δύναμης .

Στη συνέχεια τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να φτιάξουν  σε συνεργασία με τον συγγραφέα ένα πρωτότυπο δικό τους καινούριο παραμύθι και έτσι να ταξιδέψουν στα πελάγη της έμπνευσης και της δημιουργίας .